Gençlik Otobüsü

genclikotobusu

Her gencin aklında hayalidir, farklı şehirler keşfetmek yabancı insanlar tanımak onlarla arkadaşlıklar kurup yeni maceralara yelken açmak. Gençlerin bu hayalini gerçekleştirebilmek amacıyla pek çok uygulama mevcut. Erasmus, Work and Travel, Interrail vs. en çok bilinen faaliyetler olarak kabul görebilir. Peki ya ‘Gençlik Otobüsü’. Bu konuyla ilgili pek çoğumuzun ya bilgisi yoktur ya da oldukça sınırlıdır. Bu blog sayfasında olacak ilk yazımda size bu konuda yaptığım araştırmalar doğrultusunda elimden geldiğince açıklayıcı olmaya çalışacağım. Keyifli okumalar

2984b-1907325_729323120457183_651525349346069778_n

‘Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenin en kolay yolu’ sloganıyla yola çıkan Gençlik Otobüsü MCD Gençlik Ajansı, MCD Gençlik Kulübü ve Dünya Gençlik Politikaları Derneği tarafından 2010 yılında gençlere ÜCRETSİZ Avrupa turu fırsatları sunmak amacıyla oluşturulmuş DÜNYANIN EN BÜYÜK GENÇLİK HAREKETLİLİK PROJESİDİR. Bu kapsamda her yıl 50 gencimiz bu tura katılma şansını yakalamaktadır.

Pek çoğumuzun bildiği ve araştırdığı üzere yukarıda belirttiğim bazı gezi organizasyonunda bizlerden bazı şeyler istenmektedir. Kimisi için maddi imkân, kimisi için ders başarısı. Ama gençlik otobüsünde her şey sizin açınızdan çok uygun durumdadır.

NASIL KATILABİLİRİM?

5aab8f0b99b2e__MG_1057

Öncelikle gençlik otobüsüne katılabilmek için herkesin Genç Kart sahibi olması gerekmektedir (Aynı zamanda bu kart sayesinde Türkiye’de ki pek çok fırsattan %25-50 ye varan indirimeler kazanabilirsiniz. Ayrıca bu kart kapsamında yarışmalar düzenlenmekte, yarışmaya katılanlar bu sayede bazı şahane Avrupa şehirlerinde mesela Roma’da veya Paris’te 3 gün geçirme fırsatına sahip oluyorlar.) Kartı almak için ödemeniz gereken miktar ise sadece 25 TL!

Kartınızı aldıktan sonra ‘Başvuru Profili’ adı altında kendinize yöneltilen sorulara cevap vereceksiniz. Sorulara hızlı bir şekilde cevap vermemenizi öneririm çünkü vereceğiniz her bir cevabın belli bir puanı olacak ve aldığınız bu puanlar projeye katılma hakkı kazanabilmek için sıralamanızı etkileyecek. Ayrıca başvurunuzu onaylayıp gönderdikten sonra hiçbir şekilde geri dönüşünün olmayacağını da bilmeniz gerekmektedir.

Puanlama sadece bu testle sınırlı olmayıp, 1000 puan üzerinden yapılmakta ve almış olduğunuz ‘Genç Kart’, çözdüğünüz test, yüklediğiniz kişisel bilgileriniz, fotoğraflarınız vs. pek çok yönden ekstradan puanlar kazanıp bu geziye katılabilmek için şansınızı artırabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra yapmanız gereken tek şey Gençlik Otobüsü bilgilendirme toplantısına katılmak. Başvurusu onaylanan tüm katılımcıların bu toplantıya katılma zorunluluğu bulunmaktadır.

5a774589e7a23_Afis

KATILIM ŞARTLARI

Öncelikle proje TAMAMEN ÜCRETSİZdir. Sizden hiç bir şekilde katılım ücreti, kapora veya herhangi bir ücret istemez. Hiç kimse sizden herhangi bir banka hesabına para yatırmanızı da istemez. Lütfen projenin ismini kullanarak sizi dolandırmaya çalışan kişilere karşı dikkatli olunuz. Kamu spotumuzu da verdikten sonra katılım şartlarına geçebiliriz

Öncelikle proje kapsamında yaş sınırı 18-35’dir.

Projeye katılabilmeniz için Genç Kart’ınızın olması gerekmektedir.

Projenin sizden başka bir beklentisi yok. Bilgilendirme toplantısına katılmaya hak kazananlar bu toplantıdan sonra farklı farklı zamanlarda 20 şer kişilik gruplar halinde mülakata alınacaklardır. Mülakatı geçen kişiler Gençlik Otobüsü projesine seçilmiş olacaklar.

2019 yılında gerçekleştirilecek bu proje kapsamında 34 ülke 48 şehir gezilmesi her şehirde 1 ile 4 gün arasında kalınması planlanmaktadır. Proje süresi 80 gün sürecek olup 72 gece otel konaklaması şeklinde olacaktır. Tüm katılımcılara günlük 20 Euro yemek ücreti ve 20 Euro harçlık olmak üzere kişi başı toplam 3200 Euro ücret verilmesi öngörülmüştür.

Gezi ve gezi rotası ile ilgili detaylı bilgiyi http://www.genclikotobusu.com sitesinden edinebilirsiniz. Site içerisinde zaten katılımcı görüşleri de yer almaktadır. Benim şahsi görüşüm gerçekten insanların hayallerini gerçekleştirebilecek muhteşem bir organizasyon. Hem de bedavaya gerçekleştirebilecek olmanız bu konuda size inanılmaz bir fırsat sunuyor. En azından denemiş olursunuz. Sonuçta kaybedeceğiniz bir şeyiniz yok lakin kazanacağınız çok fazla şeyin olacağı aşikar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s