Paris Gezilecek Yerler

1

Paris gezilecek yerler ve yapılacak şeylerle dolu, dünyanın en turistik kenti. 12 milyon nüfusa sahip Fransa‘nın başkenti, her yıl milyonlarca gezgine ev sahipliği yapıyor. Şehirde yer yaştan her tarzda gezgini eğlendirebilecek yüzlerce gezi noktası var.

Dünyanın en önemli müze ve sanat galerilerini, muhteşem mimariye sahip birbirinden etkileyici kiliselerini, her biri birbirinden yeşil park ve bahçeleri ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan birçok önemli yapıyı Paris’te görebilirsiniz. Dilerseniz Louvre MüzesiOrsay Müzesi gibi dünyaca ünlü müzelerde birbirinden önemli sanat eserlerini inceleyebilir dilerseniz de Disneyland‘da çocuklar gibi eğlenebilirsiniz. Kısacası Paris gezisi sizin ve sevdiklerinizin eğlence dolu anlar geçirmesini sağlayacak.

Paris Gezilecek Yerler

Paris için genellikle birçok gezgin 3-4 günlük bir gezi süresi ayırıyor. Hele bir de Disneyland‘a gitmek isterseniz bu gezi süresi iyice kısalıyor, dolaysıyla gezi planını güzel yapmak gerekiyor. Süre kısa olunca da ilk önce en önemli gezerek başlamak gerekli. Sayfa boyunca Paris’te gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Listede adı geçen yerler hakkında detaylı bilgi almak için görsellere ya da ilgili linklere tıklayabilirsiniz. Bu arada Paris gezinizde otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız Paris’te konaklama hakkında genel bilgileri ve her kategoriden otel tavsiyelerimi Paris’te Nerede Kalınır? başlıklı yazımda bulabilirsiniz.Uzatmadan Paris Gezilecek Yerler listemize geçelim.

1. Eyfel Kulesi

1

Paris denilince akıllara ilk olarak şehrin dünyaca ünlü simgesi olan Eyfel Kulesi gelir. 324 metre yükseklikteki Eyfel, 1889 Evrensel Sergisi için geçici bir süreliğine yapılmış olsa da günümüzde yalnız Paris’in değil dünyanın en en ünlü ikonik yapılarından biri. Üzerinde 3 adet seyir platformu olan kule üzerinden gece ya da gündüz muhteşem Paris manzarasını seyretmeden şehirden ayrılmayın. Akşam hava karardıktan sonra gece saat 01.00’e kadar, her saat başı 5 dakika boyunca göz kırpan yıldızlar şeklinde aydınlatılan kulenin seyri ise bir başka güzel.

2. Notre Dame Katedrali

1

Sahip olduğu mimarisi ile tam bir Gotik şaheser olan Notre Dame Katedrali, ülkenin en güzel ve tarihi kiliselerinden biri. Eyfel Kulesi’nden bile fazla ziyaret edilen katedralin en önemli bölümleri; Batı Cephesi, Gülpencereler, Bakire Taçkapısı, Uçan Payangalar, Galerie des Chimeres, Kuleler ve Hazine. Olağanüstü mimarisi olan bu katedral sizin de gezi listenizin ilk sıralarında olsun.

3. Louvre Müzesi

1

Dünyanın en önemli müzeleri arasında üst sıralarda yer alan Louvre Müzesi özellikle sanatseverler için kaçırılmaması gereken bir yer. Yaklaşık 35.000 adet objenin sergilendiği müzenin en bilindik eseri Leonardo Da Vinci’nin ünlü eseri Mona Lisa Tablosu. Müzedeki en önemli eserleri gezmek bile çok uzun süre istiyor bu nedenle gezi planınızı yaparken zamanlamaya özen gösterin.

4. Disneyland

1

Paris’in ünlü müze ve kiliseleri kadar bilindik olan yerlerinden biri de Disneyland parkı. Şehir merkezine 32 km uzaklıkta yer alan eğlence parkı, yalnızca küçükler için değil aynı zamanda büyükler için de çok keyifli vakit geçirebilecekleri güzel bir yer. Parka bireysel olarak kolayca gidebileceğiniz gibi düzenlenen turlara katılarak da gidebilirsiniz. Disneyland gezisi için en az 1 tam gününüzü ayırmanız gerektiğini unutmayın. Özellikle çocuklu aileler Disneyland’ı Paris gezilecek yerler listesine ekleyebilir.

5. Sacre Coeur Bazilikası

1

Montmartre Tepesi’nde yer alan ve beyaz travertenleri ile muhteşem bir görünümü sahip olan Sacre Coeur Bazilikası Paris’in en önemli dini yapıları arasında yer alıyor. Yapılış tarihi bakımından eski olmasa da bazilika günümüzde Paris’in en güzel simge yapılarından biri. Kilisenin bulunduğu noktadan Paris manzarası ise ayrı güzel.

6. Şanzelize Caddesi

1.jpg

Dünyanın en bilindik ve lüks bulvarlarından olan Şanzelize Caddesi Paris’in en önemli yerlerinden biri. Cadde başında yer alan Zafer Takı da en az cadde kadar öneme sahip bir tarihi yapı. Dünyaca ünlü moda markalarının lüks mağazalarına, ünlü kafe ve restoranlara ev sahipliği yapan Şanzelize boyunca dolaşıp uygun fiyatlı yerlerde bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

7. Pompidou Merkezi

1

Pompidou Merkezi, Paris’in en sıradışı yapılarından biri. Sahip olduğu farklı mimari ile ünlenen yapı içerisinde; Ulusal Modern Sanat Müzesi, sergi alanları, kütüphane, mağazalar, sinema, restoran ve seyir bölümü vb. yer alıyor. Burası sanatseverler için vazgeçilmez bir yer.

8. Pantheon

1

Pantheon, ilk yapıldığı yıllarda kilise olarak kullanılan günümüzde ise ülkenin ünlü isimlerinin mezarlarına ev sahipliği yapan bir anıt. 1744 yılında gut hastalığından kurtulan XV. Louis tarafından Azize Genevieve’e ithafen yaptırılan anıtın en önemli bölümlerinden biri Fransız fizikçi Léon Foucault”un Dünya’nın kendi ekseni çevresinde döndüğünü kanıtladığı düzenek olan Foucault Sarkacı’dır.

9. Sainte Chapelle

1

Sainte Chapelle, Paris’teki ünlü Gotik başyapıtlardan bir diğeri. IX. Louis tarafından 1248 yılında kutsal emanetlerin barındırılması amacıyla yapılan kilisenin en etkileyici bölümleri başında ünlü vitray pencereleri geliyor. Vitraylarda İncil’den sahneler tasvir edilmekte.

10. Orsay Müzesi

1

1848-1914 yılları arasındaki Avrupa tablolarını, heykelleri ve fotoğraflarını görebileceğiniz Orsay Müzesi şehrin en önemli müzelerinden biri. Müze binası ilk yapıldığı yıllarda tren istasyonu olarak hizmet verse de günümüzde şehrin en güzel sanat merkezlerinden biri olarak hizmet vermekte. Paris’te müze ve sanat galerisi gezmek isteyen Orsay Müzesi’ni mutlaka Paris gezilecek yerler listesine eklemeli.

11. Versay Sarayı ve Bahçeleri

1

Versay Sarayı ve Bahçeleri (Château de Versailles) başta Paris olmak üzere ülkenin en büyük ve güzel saraylarından biridir. 1668 yılında XIV. Louis, aynı anda 20.000 kişiyi barındırabilen, Avrupa’nın en büyük saraylarından birisini yaptırmıştır. Sarayın içi kadar bahçeleri de görülmeye değerdir.

12. Les Invalides

1

Paris’teki en önemli komplekslerden biri olan Les Invalides, içerisinde birçok önemli yapıyı barındırır. İçerisinde Napolyon’un mezarı da bulunan Dome Kilisesi ve ordu müzesi olarak geçen Musée de l’Armée gibi birçok önemli yapı bu kompleks içinde yer alıyor.

13. Lüksemburg Sarayı ve Bahçesi

1

Lüksemburg Bahçesi (Jardin du Luxembourg), Paris’in ünlü yeşil alanlarından biridir. 25 hektarlık alana sahip park 17. yüzyılda Kraliçe Marie de Medicis için yaptırılmış. Bahçenin tam ortasında sekizgen biçiminde bir göl, köşesinde ise ünlü Medici Çeşmesi yer alır. Lüksemburg Sarayı da bu alanda gezip görebileceğiniz en güzel yapılardan.

14. Paris Opera Binası

1

Paris Opera Binası ya da tam adıyla Opera National de Palais Garnier, Paris’in dünyaca ünlü opera binasıdır. 1989 yılında inşa edilen modern Opera de Paris Bastille’nin açılışına kadar şehrin ana opera salonu olsa da günümüzde burada bale gösterileri sergilenmektedir. Yapının mimari oldukça etkileyici.

15. Concorde Meydanı

1

Tuileries Bahçeleri ile Şanzelize Caddesi arasında yer alan Concorde Meydanı şehrin önemli noktalarından biri. 1755-1765 yılları arasında Mimar Jacques-Ange Gabriel’in çalışmaları sonucunda tamamlanan meydan, tarihi olarak da öneme sahip. 1792 yılında yaşanan olaylar sonucunda binlerce kişi bu meydanda giyotin ile idam edilmiş.

Paris’te nerede kalınır?

Paris 10 adet bölgeden oluşuyor ve bu bölgeler merkezden başlayıp spiral şeklinde genişleyerek ilerliyor. Merkezde yer alan her bölgenin kendine has özellikleri var. Şanzelize Caddesi çevresi, Eyfel Kulesi çevresi vb en bilindik ve turistik yerler olsa da bana göre Paris’te otel seçerken en önemli konulardan biri otelin metro istasyonuna olan uzaklığı.

Paris dünyanın en gelişmiş metro sistemlerinden birine sahip. Gezi boyunca gitmek istediğiniz her noktaya hiç sıkıntı çekmeden metro ile rahatça gidebilirsiniz. Bu nedenle otelin metroya olan uzaklığı önemli. Hatta metronun kesişim noktalarından birine yakın bir konumda otel ayarlarsanız daha da rahat edersiniz. Kısacası Eyfel Kulesi‘ne yakın diye pahalı, az konforlu bir otelde konaklama yapmaktansa biraz daha dışarılarda, metroya yakın, daha konforlu ve ekonomik bir otel seçmek daha akıllıca. Ben Paris’e 3. gidişimde şehrin ünlü tren istasyonlarından olan Gare de Lyon‘un olduğu alanda kalmış çok memnun kalmıştım.

Gelelim otel tavsiyesine. 3 yıldızlı Hotel Terminus Lyon bizim son gezimizde konakladığımız ve memnun kaldığımız bir tesis. Gare de Lyon tren istasyonunun hemen karşısında yer alan otel özellikle ulaşım konusunda gezi boyunca rahat etmemizi sağladı. Gar içinde yer alan metro RER bağlantıları ile şehrin dört bir yanına rahatça ulaştık. Otel odaları klasik Paris otellerine yakın, yani biraz ufak ama bizim kaldığımız dönemde otel fiyat performans olarak çok iyiydi. Zaten otelin Booking.com ziyaretçi değerlendirme puanına da oldukça yüksek. Tekrar Paris’e gittiğimizde ilk göz atacağım tesis burası olur. Oteli incelemek ya da rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

1
Hotel Terminus Lyon, Paris’te konaklama için güzel bir seçenek.

Bunun dışında Hotel PalymHotel CeciliaHotel Le Relais Saint CharlesCampanile Paris 19 – La Villette ve Mercure Paris Gare De Lyon bana göre göz atabileceğiniz güzel Paris otellerinden. Merkeze yakın, uygun fiyatlı ve önemlisi yüksek ziyaretçi puanına sahipler.

Paris gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Paris’te konaklama yapabileceğiniz bölgeler hakkında detaylı bilgileri ve daha fazla otel tavsiyesini Paris’te Nerede Kalınır?sayfasında bulabilirsiniz.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s