Asya ‘da Vizesiz Seyahat Edilebilecek Ülkeler

1

Asya, her köşesi ile gezilip görülmeye değer bir kıta. Fakat bazı ülkeler için pasaport ve vize sorunu karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden vize istemeyen ülkeler kimi zaman daha popüler olmaktadır. İşte Asya’da vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler:

1. Singapur

1

Singapur, bir şehir devletidir. Ticaret temel gelir kaynağı olsa da ulaştırma, bankacılık, haberleşme de önemli gelir kaynaklarındandır. Ülke her geçen gün daha da turistik hale gelmektedir.

2. Azerbaycan

1

Komşu ülke Azerbaycan Asya’da vizesiz seyahat edilebilecek güzel ülkelerden biri. Zengin kültürel mirası ile dikkat çeken ülke, milli parkları, dağları, ovaları, ırmakları, vadileri ve biyoçeşitliliği ile görmeye değer. Kültür, mimari ve tarih açısından da güzel seçenekler sunmaktadır.

3. Ermenistan

1

Yaklaşık 3.5 milyon nüfusa sahip olan ülke, GürcistanAzerbaycanTürkiye ve Nahçıvan ile komşudur. Birleşmiş Milletler üyesi olan bu ülkede, Karadeniz ve Akdeniz ikliminin etkileri görülür. Ekonomisi farklı gelir kaynakları ile güçlense de turizmin de bunda yadsınamaz bir etkisi vardır.

4. Filipinler

1

Filipinler, Pasifik Okyanusu batısında bulunur. 7.107  ada ve adacıktan oluşan bu cumhuriyet, TayvanÇin ve Vietnam ile komşudur. Tarım ekonominin en temel kaynağıdır. Turizm de ekonomiye katkı sağlayan bir alandır.

5. Gürcistan

1

Artvin ile sınır komşusu olan bu ülkeye sadece nüfus kağıdınız ya da pasaportunuz ile girebilirsiniz. Öncelikle Türk polisinib denetiminden sonra Gürcü polisi tarafından da sınır kontrolü yapılır. İki ülke o kadar kaynaşmış durumdadır ki sadece alışveriş için bile geçiş yapılır. Gürcistan, ülkemize göre uygun fiyatları, casino seçenekleri ile de dikkat çekiyor.

6. Hong Kong

1

Hong Kong, bir dönem İngiltere’nin sömürgesi ve ada grubuyken 90’ların sonunda Çin’e bağlı özel yönetim olmuştur. Honk Kong’da tropikal muson iklimi görülür. Birçok filme set olabilecek kadar özgün olan Hong Kong ziyaretçilerine ticari, turistik, tarihi ve mimari birçok şey sunar ve buraya vize almadan gidebilirsiniz.

7. Irak

1

Irak, günümüzde ziyaret etmesi tehlikeli yerlerden biri olsa da vizesiz seyahat edilebilecek yerlerdendir. Uzunca bir zaman sömürge olan bu ülke, birçok alanda gelişme göstermektedir. Ülkeye doğudan karayolu ile ulaşım da sağlanabilir. Mezopotamya’nın kalbi olan coğrafya kozmopolit bir atmosfere sahiptir.

8. İran

1

İran; TürkiyeAzerbaycanErmenistanIrakPakistanAfganistanTürkmenistanile sınıra sahiptir. Köklü bir tarihe sahip olan bu ülke, yüzyıllar boyunca konumu nedeniyle bölgesel güç olarak görülmüştür. Felsefe, tıp, mimari, hukuk, edebiyat, bilim ve kültür açısından zengin bir geçmişe sahip olan ülke görülmeye değerdir.

9. Japonya

1

Japonya, Doğu Asya’da yer alan güzel bir ada ülkesi. 6852 adadan oluşan bu takımada, Asya’nın parlayan yıldızıdır. Tapınakları, farklı mutfağı, kendine has giyim tarzı, başarıları ile her ziyaretçisine sunabileceği mimari, tarihi, dini, kültürel bir öğe ile görmeye değer bir ülkedir.

10. Kazakistan

1

TürkiyeKuzey Kıbrıs Türk CumhuriyetiKırgızistanÖzbekistan ve Türkmenistanile dünyadaki bağımsız Türk devletlerinden olan Kazakistan oldukça büyük bir ülkedir. Büyük bir ülke olmasına rağmen nüfusu ise yaklaşık 17 milyondur. Özellikle eşsiz coğrafyası ile gezilip görülecek bir ülkedir.

11. Kırgızistan

1

Kırgızistan’ın denize kıyısı yoktur. Orta Asya’daki bu ülke %65 dağlardan oluşması nedeniyle “Orta Asya’nın İsviçre’si” olarak bilinir. Ülke, son yıllarda turistik olarak gelişmektedir. Özellikle kış sporlarında öncü olan bir destinasyondur.

12. Güney Kore

1

Güney Kore vizesiz ziyaret edilebilecek bir diğer Doğu Asya ülkesi. Japonya ve Kuzey Kore’nin komşusu olan Güney Kore, arkeolojik, tarihi, mimari ve kültürel açıdan zengin bir ülkedir. Başkenti Seul, en çok turist çeken kentidir.

13. Lübnan

1

Suriye ve İsrail’in komşusu olan Lübnan’ın başkenti Beyrut’tur. Bir zamanlar Fenike uygarlığının yaşadığı bu topraklar, zengin bir geçmişe sahiptir. Vize almadan seyahat edilebilecek ilgi çekici ülkelerden biridir.

14. Makao Özel İdare Bölgesi

1

Tam adı Çin Halk Makao Özerk Cumhuriyeti’dir. Bir zamanlar Portekiz’e bağlı olan bölge sonrasında Çin’e bağlanmıştır. Adalardan oluşan bu özel idare bölgesine vize almadan gidebilirsiniz.

15. Maldivler

1

Maldivler, 1200 adadan oluşur. Hindistan’ın güneyinde bulunan Maldiv Cumhuriyeti bungalov evleri, açık mavi denizi, altın rengi kumları ile tüm dünyada popüler olan bir tatil noktasıdır. Vize gerektirmiyor oluşu Maldivler’i daha da popüler hale getirmektedir.

16. Malezya

1

Malezya bir diğer popüler Güneydoğu Asya ülkesidir. 18.000 tane adanın birleşmesi ile oluşan bu ülkenin nüfusu yaklaşık 28 milyondur. Tarım, ülkenin temel gelir kaynağı olsa da turizm de her geçen gün daha önemli hale gelmektedir.

17. Moğolistan

1

Bu Orta Asya ülkesinin denize kıyısı yoktur. Rusya ve Çin ile komşudur. Başkenti Ulanbatur’dur, en çok turist çeken kenti burasıdır. Ülke ayrıca Orhun Yazıtları’na ev sahipliği yapması ile tanınır ve talep görür. Tarih, mimari, doğal güzellikleri ile vize almadan sizi bekler.

18. Tayland

1

Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Tayland’ın eski adı Siyam’dır. Tayland Körfezi ve Andaman Denizi kıyısında bulunan bu ülke özellikle son yıllarda turistik açıdan tüm dünya tarafından tercih edilen bir ülkedir. Başkenti Bangkok en ünlü yeridir. Dünyanın en sıcak ve en büyük şehri olarak tasvir edilen Bangkok’da görülecek birçok yer vardır.

19. Tayvan

1

ÇinJaponyaFilipinler’in komşusu olan Tayvan, Asya’da farklı bir atmosfer yansıtan bir ülkedir. Turizm deninde akla gelen ilk yerlerden olmasa da gezip görülecek yerleri vardır.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s