Brugge Gezilecek Yerler

Zarar görmeden günümüze kadar gelmiş Ortaçağ mimari yapıları ve kanalları ile tanınan Brugge gezilecek yerler bakımından Avrupa’nın en önemli turistik şehirleri arasında yer alıyor. Merak uyandıran mimarisinin yanı sıra çikolataları, birası ve danteliyle de ünlü Ortaçağ şehrinde geçireceğiniz tatili, hazırladığımız liste sayesinde daha keyifli hale getirebilirsiniz.

1

Otel rezervasyonunuzu “En iyi fiyat güvencesi” ve “ücretsiz iptal seçeneği” ile Booking.com’dan yapabilirsiniz. Otelleri incelemek için tıklayın.

Brugge Gezilecek Yerler Listesi

Belçika‘da bulunan ve her yıl özellikle yaz aylarında milyonlarca turisti ağırlayan  Bruggekenti; tarihi dokusu, mimari yapıları, görülmeye değer kanalları ve kültürel değerleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Romantik atmosferi nedeni ile aşıklar şehri olarak da anılan tarihi şehir, gezilip görülecek yerleri sayesinde sevdikleriniz ile eğlenceli vakit geçirmenize yardımcı oluyor. UNESCO tarafından 2000 senesinde Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Brugge’ye yapacağınız turistik geziniz sırasında yararlanabileceğiniz gezilecek yerler listesini yazımızda detaylı olarak bulabilirsiniz. Bu arada Brugge’de konaklama yapmayı düşünürseniz yazı sonunda otel tavsiyelerimizi bulabilirsiniz. Uzatmadan Brugge gezilecek yerler listemize geçelim.

1. Grote Markt (Büyük Meydan)

2

Tarihi şehrin merkezinde yer alan ve şehrin kalbi olarak sayılan Grote Markt (Büyük Meydan), Belfry Çan Kulesi‘nin de içinde olduğu pek çok tarihi yapıyı ve ilgi çekici mimariye sahip dükkanları, kafeleri, restoranları bünyesinde bulunduran Büyük Meydan, hem gündüz hem de gece etkinlikleri ile turistlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Özellikle Christmas gibi önemli zamanlarda ve belli günlerde meydanda kurulan pazar yerlerinde şehre özgü hediyelik eşyalara, Brugge çikolatalarına ve çeşitli yiyeceklere rastlayabilirsiniz. Özel aydınlatma efektleri ve müzik dinletileri ile geceleri mükemmel bir atmosfere bürünen Grote Markt’ta keyifli vakit geçirebilirsiniz.

2. Belfry of Bruges (Brugge Çan Kulesi)

3

Kentin en önemli simgelerinden biri olan Brugge Çan Kulesi, tarihi şehir merkezinde bulunuyor. 47 farklı çan sesine tanık olabileceğiniz gotik mimarisi ile öne çıkan ihtişamlı kulede her saat başı farklı bir melodiyi duyabilirsiniz. 1240 yılında inşa edilen ve farklı zamanlarda büyük yangın tehlikeleri atlattığı için defalarca restore edilmek zorunda kalan kulenin en tepesine 366 merdiven basamağı ile ulaşabilir, şehir manzarasını geniş bir açı ile görebilirsiniz.

3. Begijnhof (Ten Wijngaerde)

4

13. ve 14. yüzyılda Katolik inanışındaki dini toplulukların yaşadığı Beginaj Yapıları(Begijnhof), UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde’de yer alıyor. Ağaçlıklı yeşil bir alanda bulunan, etrafı yüksek duvarlarla çevrili dipdibe konumlandırılmış beyaz evler, küçük bir kilise etrafında bulunuyor. Sadece yalnız kadınların yaşamlarını sürdürdüğü Beginaj Yapıları’ndan biri 13., 14. ve 15. yüzyıllardaki mütevazi hayatları yansıtan iç dekorasyonu ile günümüzde müze olarak kullanılıyor.

4. Kutsal Kan Bazilikası

5

Brugge gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında sayılabilecek Kutsal Kan Bazilikası(Basilica of the Holy Blood) hem ilginç hikayesi hem de etkileyici mimarisi ile turistlerin dikkatini çekiyor. Vitraylar ile bezeli bir dekorasyona sahip olan bazilika, mistik havası ile ziyaretçileri büyülüyor. Flandre Kontu Alsace Thierry tarafından bazilikaya getirildiğine inanılan Hz. İsa’nın kanını belli günlerde bağış karşılığında Kutsal Kan Bazilikası’nda görebilirsiniz.

5. The Church of Our Lady

6

122 metre uzunluğu ile dünyanın en uzun ikinci tuğla yapımı kule olan The Church of Our Lady, şehrin silüetini oluşturan önemli yapılar arasında bulunuyor. Gotik mimarisi ve etkileyici iç tasarımı ile öne çıkan kilise, 1504 yılında Michelangelo tarafından yapılan “Madonna ve Çocuğu” heykeline ev sahipliği yapıyor.

6. Groeningemuseum

7

Tarih ve sanat düşkünlerinin ilgi duyacağı Groeningemuseum, Belçika tarihine ait çağdaş sanat eserlerini zengin bir bakış açısı ile ziyaretçilerine sunuyor. 18. ve 19. yüzyıla ait neoklasik parçaların, Flaman eksperyonizm ve savaş sonrası çağdaş sanat eserlerinin yer aldığı müzede, Jan van Eyck’in The Virgin and Child with Canon Van der Paele ve Hans Memling’in Moreel Triptych adlı eserlerini görebilirsiniz.

7. Burg Meydanı

8

Kutsal Kan Bazilikası’nın yer aldığı Brug Meydanı‘nda 14. ve 15. yüzyıldan kalma tarihi Nüfus Müdürlüğü binası, Belediye Binası gibi resmi binalar dikkat çekiyor. Burg Meydanı’nda bulunan tarihi binaları gezebilir ya da faytonlarla yakın çevrede tur atabilirsiniz.

8. Minnewaterpark

9

Doğa ile baş başa kalmak isteyenler için oldukça uygun bir yer olan Minnewaterpark; yeşilin tonları, gölü, kuğuları ve sessiz ortamı ile görülmeye değer yerler arasında bulunuyor. Ağaçlar ile çevrili olan ve “Aşk Gölü” olarak anılan bir gölün bulunduğu Minnewaterpark, romantik ve huzurlu ortamı ile ziyaretçilerini büyülüyor. Minna ile savaşçı sevgilisi Stromberg‘in trajik aşkının konu olduğu efsaneye göre gölün üstünde bulunan köprüden eşiniz ya da sevgiliniz ile birlikte geçerseniz sevdiğiniz kişiyle sonsuz bir aşk yaşayabilirsiniz. Efsanelere konu olan göl boyunca yürüyüş yapabilir, banklarda dinlenebilir, sakin ve huzurlu vakit geçirebilirsiniz.

9. Eski St John Hastanesi

10

The Church of Our Lady yanında bulunan ve 11. yüzyıldan kalan Eski St John Hastanesi (Old St John’s Hospital), Avrupa’nın en eski hastaneleri arasında yer alıyor. Günümüzde müzeye çevrilmiş hastane kompleksinin bir bölümünde eski dönemlere ait hastane kayıtları, tıbbi cihazlar ve farklı sanat çalışmaları sergileniyor.

10. De Halve Maan Bira Fabrikası

11

Farklı renklerde ve tatlardaki biraları ile ünlü Brugge’nin en köklü bira fabrikalarından biri olan De Halve Maan Bira Fabrikası‘nı (Brouwerij De Halve Maan) belli bir ücret karşılığında ve rehberli turlar eşliğinde gezebilirsiniz.

11. Gruuthusemuseum

12

15 ve 19. yüzyıllar arasındaki zengin saray yaşamına ışık tutacak objelerin bulunduğu Gruuthusemuseum, önemli turistik yerler arasında sayılıyor. Gruuthuse lordlarının zenginliğine ve lüks hayatına tanıklık etmek isteyenler için uygun bir müze olan Gruuthusemuseum; etkileyici şömineleri, süslü ahşap kirişleri, halıları ve diğer dekorasyon ögeleri ile dikkat çekiyor. Brugge gezilecek yerler listemizdeki en önemli müzelerden olan Gruuthusemuseum çok merak uyandıran bir yer olsa da müzeyi ziyaret etmek isteyenler için önemli bir detay bulunuyor, müze 2018’in sonuna kadar kapalı.

12. Aziz Salvator Katedrali

13

12. yüzyılda yapımına başlanan ve 15. yüzyılda tamamlanan Aziz Salvator Katedrali(St. Salvator’s Cathedral), şehirde gezip görebileceğiniz bir diğer dikkat çekici yapı. Yüzyıllar boyunca hasarsız ayakta kalan ender yapılardan olan Aziz Salvator, yapımına kilise olarak başlanmış daha sonra ise katedrale çevrilmiş.

13. Belediye Sarayı14

Burg Meydanı’nda yer alan Belediye Sarayı, günümüze kadar korunan tarihi gotik mimarisi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Ön cephesinde 1300 civarında pencere olan ve çok sayıda heykel ve bayrak bulunan ihtişamlı binayı gezebilir, 1421 yılında yapımı tamamlanan binanın günümüze dek süren tarihi gelişim öyküsü hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

14. Çikolata Müzesi (Choco-Story)

15

Çikolataseverlerin ilgisini çekecek Choco-Story‘de kakao ve çikolatadan yapılma eserleri görebileceğiniz gibi uzmanlardan hem çikolata yapımı hem de tarihçesi ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz ve tadımlar yapabilirsiniz.

15. Historium Brugge

16

Grote Markt‘ta bulunan Historium Brugge, ziyaretçilerine sanal gerçeklik deneyimi imkanı sunuyor. Belli bir ücret karşılığında sanal gerçeklik deneyimini yaşayabileceğiniz Historium’da çeşitli elektronik cihazlar yardımı ile 15. yüzyıla yolculuk edebilir ve eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

Brugge’de nerede kalınır?

Eğer Brugge seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 4 yıldızlı Hotel NavarraGrand Hotel CasselberghHotel Academie ve Martin’s Relais adlı tesislere göz atabilirsiniz.  Otellerin hepsi şehrin tam kalbinde, mükemmel konumlara sahip ve konaklama yapan ziyaretçiler tarafından çok yüksek değerlendirme puanlarına sahip.

17
4 yıldızlı Hotel Navarra, Brugge’de konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden.

Brugge gezilecek yerler konusunu bu şekilde. Yukarıda adı geçen tesisler dışında Brugge’de yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s