Butler hizmetli ilk rezidans

Raffles Residence, iş seyahatleri sebebiyle şehirde konaklayacaklar için otel konforunu ev rahatlığıyla sunuyor.

5

Raffles İstanbul, uzun süreli iş seyahatleri sebebiyle İstanbul’da ikamet edenler için otel bünyesinde hizmete giren ve 66 suitten oluşan Raffles Residence’ı geçtiğimiz mayıs ayında hayata geçirdi. 127 yıl önce kurulduğunda “Lüks, ne yaptığınız ile ilgili değil, nasıl hissettiğiniz ile ilgilidir” düşüncesiyle yola çıkan Raffles, “duygusal lüks” kavramını bir adım öteye taşıma hedefiyle beş yıldızlı otel konforunu ev rahatlığıyla sunuyor. İçerisinde mutfağı, elektrikli ev aletleri, çamaşır odası ve çift banyosu olan rezidanslar, 100-200 metrekare arasında değişen büyüklükleriyle beş farklı tipte bulunuyor. Misafirler 24 saat butler hizmeti, Raffles Residences Lounge ve Raffles Spa gibi Raffles’ın ayrıcalıklı hizmetlerinden de faydalanabiliyor. Günlük, aylık veya uzun dönem farklı fiyatlandırma alternatiflerinin olduğu Raffles Residence Suite’in fiyatları aylık 4 bin 500 eurodan başlıyor. Kısa sürede uzun konaklamalara gösterilen ilgiden memnun olduklarını söyleyen Raffles İstanbul Genel Müdürü Christian Hirt, “Raffles İstanbul’un temel özelliklerinden biri kıtaların bu muhteşem şehirde yolu İstanbul’dan geçen insanları bir araya getirme geleneği” diyor. 2016 yılında Raffles İstanbul’daki görevine başlayan Hirt, yeni konseptleri Raffles Residence’ın detaylarını Fortune Türkiye’ye anlattı.

Kısaca kendinizden bahseder misiniz? Siz geldikten sonra Raffles İstanbul’da ne gibi değişimler yaşandı?

Kariyerime Almanya’da başladım. Hotel Adlon Kempinski de dahil olmak üzere, Le Meridien ve Kempinski gruplarında sektörün önde gelen otellerinde görev yaptım. 2016 yılında Raffles İstanbul’a atanmadan önce, Swissotel Sidney’de üç yıl genel müdürlük görevini yürüttüm. İstanbul’u, Swissôtel İstanbul’da Operasyon Direktörü olarak görev aldığı dönemden yakından tanıyordum ve bu şehre Raffles İstanbul’un Genel Müdürü olarak geri dönmekten büyük memnuniyet duydum. Göreve başladıktan sonra bu yıl bizim için en önemli projelerden biri olan Raffles Residences’ı lanse ettik ve gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında konumlandırdık. Bu yeni konaklama modelimizi tanıtmak için yurt dışında çok uzun süren tanıtım çalışmaları yaptık. Duygusal lüksü sahiplenen bir marka olarak servis anlayışımızı her gün daha da kuvvetlendirmeye çabalamak bizim DNA’mıza işlemiş bir konudur.

Raffles Residences, hangi ihtiyaçtan doğdu? 

Raffles İstanbul 2014’te lanse edildi. 2017 yılı itibariyle otel daha üçüncü yılını doldurmadan yüzde 38 oranında yani çok yüksek bir yeniden gelen (repeater) misafir oranına ulaştı. Misafirlerimizin uzun süreli konaklama alışkanlıklarının olması ve ailece seyahat etmeleri sebebiyle, Raffles misafirlerinin uzun soluklu tercih ettikleri bir otel olarak konumlandı. Raffles İstanbul’un tüm hizmetlerini rezidans misafirlerine de sunduğumuz için misafirler ev rahatlığında otel konforunun tadını çıkarıyorlar. Arzu eden misafirlerimiz için misafir daha rezidansa gelmeden alışverişini bile yapabiliyoruz veya otelin executive chef’i misafire özel onun rezidansında özel bir yemek sunumu yapabiliyor.

Butler hizmetinden bahseder misiniz? Butler seçimini yaparken neleri göz önünde bulunduruyorsunuz? 

Raffles İstanbul’un diğer otellerle kıyasla en önemli ayrıcalıklı hizmetlerinden bir tanesi tüm misafir odalarına ve rezidanslara sunmuş olduğu butler yani kişiselleştirilmiş özel hizmet servisi. Ekibimize katacağımız butler arkadaşlarda aradığımız en önemli özellik insan ilişkileri kuvvetli, misafiri anlayan, ihtiyaçlarını rahatlıkla öngörebilen ve uzun soluklu duygusal bağlar kurabilecek olmaları. Butlerlar’ımızın işe başlar başlamaz aldıkları oryantasyon eğitiminin yanı sıra Raffles’ın duygusal lüksünü misafire hissettirebilecek eğitimler yıl içinde düzenli olarak veriliyor.

Misafirleri “Raffles Residences”da neler bekliyor? 

Raffles Residences’da misafirleri ayrıcalıklı ve çok özel bir servis bekliyor. En başta rezidans giriş çıkışları bile farklı bir kapıdan yapılıyor. Tabandan tavana camlar ve geniş teraslar boğaz manzarasının keyfini yaşatırken, içinde mutfağı, tüm mutfak eşyaları, elektrikli ev aletleri, çamaşır odası ve detayları ile rezidanslarımız misafirlere ev hissini doyasıya yaşatıyor. Ayrıca biraz önce bahsettiğimiz Raffles’ın meşhur 24 saat butler hizmeti, sadece rezidans misafirlerine özel. Raffles Residences Lounge ve Raffles Spa’ya giriş imkanı; vale park hizmeti, yiyecek alışverişi ve bebek bakımı gibi benzersiz hizmetler ve 30 günden fazla kalan misafirler için otelin restoranlarında yüzde 25’e varan indirimler de Raffles Residences misafirlerini bekleyen ayrıcalıklar arasında yer alıyor.

Turizm sezonu için oldukça zorlu bir dönem geçirdik. Raffles’da yaptığınız bu atılım riskli değil mi?

Raffles Residences’da sunulan hizmetlerle rekabet edecek bir ürün olmayışı bizim için büyük bir avantaj. Çok niş bir ürünle bu alanda pazara liderlik eder durumdayız. Rezidanslarla sektörde artı bir değer yarattığımızı düşünüyoruz. Her şeyden önce rezidansların çoklu kullanımı, değerini yükseltiyor. Rezidansları lanse etmek için zamanlamanın çok doğru olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’nin sıkıntıları aşmak üzere yol aldığı bu dönemde biz de kendi sektörümüzde elimizi taşın altına koyuyoruz ve yaptığımız yatırımının karşılık bulacağına inanıyoruz. Böylece gelecek dönemleri hazırlıklı ve güçlü bir şekilde karşılamaya hazır olduğumuzu düşünüyoruz.

“Raffles Residence” konsepti diğer Raffles’larda da bulunuyor mu? İstanbul’daki Raffles Residence’ı diğerlerinden ayıran farklılar var mı?

Dünyadaki diğer Raffles otellerinde de rezidanslarımız bulunuyor. Ancak bunlar özel mülkiyet statüsündeki rezidanslar. İstanbul’daki rezidanslarımıza baktığımızda mevcut otel odalarımıza ilave olarak rezidans süitlerimizi de katarak toplam oda envanterimizi arttırmış bulunuyoruz. Bu rezidanslar uzun süreli konaklamayı tercih eden misafirler için otele kıyasla avantajlar ve ek rahatlıklar sunuyor. Lokasyon olarak çok merkezi bir noktadayız ve İstanbul’a güzel bir noktadan bakıyoruz.

Henüz yeni hizmete açılan Raffles Residences’la ilgili misafirlerin geri dönüşleri nasıl?

Rezidanslarda konaklayan misafirlerden aldığımız geri bildirimler mükemmel. Yurtiçi ve yurt dışından birçok ünlü misafirimizi Raffles Residences’da ağırlıyoruz. Bu özel misafirlerimize helikopter servisi, İstanbul içinde helikopter turu, kendi rezidanslarında private dinner (otel şefinin bizzat gelip rezidanslarda yemek hazırlaması), iş amaçlı yemekler, toplantı, tekne organizasyonları gibi özel ayrıcalıklar sunuyoruz. Özellikle uzun soluklu konaklayan iş adamları Raffles’ın sunduğu tüm yeme içme, spa hizmetlerinden çok memnun kalıyorlar. 10 ya da 30 gün arasında uzun konaklayan misafirler, proje bazlı işler için İstanbul’da olan misafirler ve expatlar, yıllık bazda konaklamayı tercih eden ve yıllık bazda kiralama yapan misafirler, lokal pazardan Türkiye’nin farklı şehirlerinden iş amacı ile İstanbul’a gelen misafirler, tatil amacı ile uzun süre İstanbul’da kalmak isteyen yerli ve yabancı misafirler ve evini yenilemek için Raffles Residences’da konaklamayı tercih eden misafirler hitap ettiğimiz hedef kitle içerisinde yer alıyor.

Raffles bünyesinde bulunduğunuz süreç içerisinde başınızdan geçen unutamadığınız bir anınız var mı? 

Katar Emiri’nim delegasyonu diyebilirim. Bizde konakladığı günü unutamam…

Kaynak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s