Yeni iş ve ekonomi kitapları

İşte yeni çıkanlar arasından birkaç alternatif…

 1. Keynes Hayek: Modern Ekonomiyi Tanımlayan Çatışma – Nicholas Wapshott

  yeni-is-ve-ekonomi-kitaplari-99520-23062017174134

  Biyografi yazarı ve Newsweek editörü Nicholas Wapshott tarafından yazılan “Keynes Hayek: Modern Ekonomiyi Tanımlayan Çatışma”, Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) ekonomi kategorisinde yayımladı. Akın Emre Pilgir’in Türkçe’ye kazandırdığı kitapta Wapshott, 20. yüzyılın iki büyük iktisatçısı olan Keynes ile Hayek arasındaki tartışmaya yer veriyor. Mevcut sistemin devamı ve aşırılığın önlenmesi gibi konularda hemfikir olan Hayek ve Keynes bunun nasıl yerine getirileceği konusunda birbirine zıt yöntem ve politikaları benimsiyor. Cambridge iktisatçısı John Maynard Keynes kamu harcamalarının artırılması gerektiğini savunurken, Avusturya Okulu’ndan Friedrich Hayek devletin ekonomiye müdahalesinin hem işe yaramayacağını hem de potansiyel tehlikeler barındırdığını ileri sürüyor.

 2. Etkili Bir Konuşmanın Püf Noktaları – TJ Walkeryeni-is-ve-ekonomi-kitaplari-91606-23062017174209

  Hemen herkes bir konferansta, panelde veya bir etkinlikte etkili bir konuşma yapmak ister. Konuşma öncesi yapılan provalar yaşanan stres ile bazı zamanlarda konuşmayı olumsuz etkiler. Bu korkuyu ortadan kaldırmanın yollarını anlatan kitabı ile yazar TJ Walker, herkese yardımcı olacak yararlı ipuçları veriyor. Medya eğitmeni ve yazar TJ Walker’ın yeni kitabı “Etkili Bir Konuşmanın Püf Noktaları” Sola Yayınları tarafından yayımlandı. Kitabın çevirmenliğini ise Gülsün Arıkan yaptı. Moed Peppercom CEO’su Edward Aloysius kitapla ilgili değerlendirmesinde şunları söylüyor: “TJ, basın yayın dünyası için hatırı sayılır bir ustadır ve verdiği ipuçları okunmaya değer. Bazı yeni stratejilere onun sayesinde ulaştım.”

 3. Çalışmanın Mitolojisi: Kapitalizm kendine rağmen nasıl ayakta kalıyor? – Peter Fleming

  yeni-is-ve-ekonomi-kitaplari-99472-23062017174218Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) siyaset ve ekonomi kategorisinde “Çalışmanın Mitolojisi: Kapitalizm kendine rağmen nasıl ayakta kalıyor?” adlı kitabı yayımladı. Londra Şehir Üniversitesi’nde işletme ve toplum profesörü Peter Fleming’in derlediği kitap, Ebru Kılıç tarafından Türkçe’ye çevrildi. Kapitalizmde çalışmanın fazla mesaiden, vardiya eziyetinden, esnek çalışmadan, bazı şirketlerin samimiyetsiz sosyal sorumluluk projelerinden vb. ayrı düşünülemeyeceğini ortaya koyan Fleming, “Ben, İş” fonksiyonu adını verdiği kapitalist dayatmaya karşı yeni bir çalışma perspektifi geliştiriyor. İnsanca yaşanabilir bir ücret, çalışmanın zorunluluk olmaktan çıkması, devletin ötesine geçen demokratik örgütlenmeler, haftada sadece üç gün ve azami 20 saat çalışmanın ütopya olmadığını öne sürüyor.

 4.  Daha Akıllı, Daha Hızlı, Daha Başarılı Olmanın Sırları – Charles Duhigg

  yeni-is-ve-ekonomi-kitaplari-34609-23062017174232New York Times’ın Pulitzer ödüllü iş dünyası muhabiri Charles Duhigg’in yeni kitabı “Daha Akıllı, Daha Hızlı, Daha Başarılı Olmanın Sırları” raflardaki yerini aldı. Türkiye’de Boyner Yayınları tarafından yayımlanan kitapta yazar, üretkenliğimizi nasıl artırabileceğimizi ve sonucunda da nasıl daha başarılı ve dönüştürücü olabileceğimizi anlatıyor. Yazarın araştırmalardan ve karşılaştığı etkileyici hikayelerden çıkardığı sonuca göre, üretkenlik için daha çok çalışmak, daha çok terlemek ya da masa başında saatler harcayarak büyük fedakarlıklar yapmak gerekmiyor. Kitapta davranış ekonomisi, psikoloji ve nöroloji alanlarındaki en son bulgular ile farklı CEO tecrübelerine ve geniş bir yelpazede olaylara farklı bakan, farklı seçimler yapan ve farklı davranıp başarıyı yakalayanların sırlarına da yer veriliyor.

Kaynak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s